iBobor

15. ročníka celoslovenskej informatickej súťaže iBobor sa v tomto školskom roku zúčastnilo 102 813 súťažiacich z 1 387 škôl. Naši žiaci boli opäť medzi nimi a úspešne reprezentovali školu.

Kategória Drobci:Michal Veselovský, 3.A
Kategória Bobríci:Lujza Adamčíková, 4.A; Jakub Adamčík, 4.A; Paulína Trháčová, 4.A; Jakub Hruška, 5.A; Liana Belániková, 5.A; Vivien Tolnayová, 5.A; Ela Ferancová, 5.A; Angelika Pačková, 5.A
Kategória Kadeti:Romana Korčeková, 8.A

Srdečne blahoželáme!

„Čokoládový“ test

V rámci tohoročnej misijnej aktivity s názvom Sladká pomoc – Dvakrát dobrá čokoláda sa niektorí naši žiaci druhého stupňa zúčastnili Testu zo znalostí o čokoláde, ktorý je dostupný aj na webovej adrese:

Spoločne sme si pripomenuli niektoré skutočnosti a niečo nové o čokoláde sme sa zároveň dozvedeli. Napríklad, že:

* Na šírení čokolády do celého sveta majú zásluhu aj španielski misionári. Začali ju nosiť ako znak lásky na územia, kde pôsobili a hlásali Božie slovo. Takýmto spôsobom sa rozšírila veľmi rýchlo na všetky kontinenty.

* Kakaovníky plodia kakaové bôby len počas 25 rokov svojho života a tieto tropické stromy sa dožívajú 200 rokov.

* Čokoládu predtým nepoznali v rovnakej podobe ako my. Z kakaových bôbov pripravovali horký nápoj.

* V spoločnosti je čokoláda spájaná s láskou, lebo robí ľudí šťastnejšími vďaka látkam, ktoré obsahuje.

* Názov čokoláda pochádza z aztéckeho slova „cacahuatl“ (kakaová voda).

* Najväčším producentom kakaa je krajina Pobrežie Slonoviny.

* Najviac čokolády počas roka konzumujeme na Vianoce.

* Tvar čokolády v tabuľkách vymysleli Angličania.

* Najzdravšia čokoláda je horká.

* Priemerný Slovák zje za jeden rok 3,8 kg čokolády.

* Čokoláda, ktorá pomáha misiám má značku DEVA a vyrába sa v meste Trebišov.

Nakoľko nešlo o test vedomostný, ale skôr záujmovo-zábavný, všetkých 38 respondentov bolo zaradených do žrebovanie o veľkú Mikulášsku čokoládu. Z čokoládovej výhry sa tešia traja výhercovia. Poznáte ich na fotografii?

Školské kolo Pytagoriády

Matematika učí kriticky myslieť, analyzovať problémy a hľadať riešenia. A ľudí schopných tvorivo riešiť problémy je stále veľký nedostatok. Pytagoriáda je jednou z matematických súťaží, ktoré podporujú vyhľadávanie a rast talentov s nadpriemerným exaktným myslením.

Dištančné vyučovanie v uplynulých dvoch rokoch urýchlilo využitie online priestoru na uskutočnenie žiackych súťaží a zjednodušilo ich vyhodnotenie. Školské kolo Pytagoriády prebehlo online  a jeho úspešní riešitelia sú:

Kategória P3 – Viktória Tolnayová, Michal Veselovský, Júlia Majerčáková
Kategória P4 – Mária Haščíková, Tereza Kolláriková, Marianna Kontošová
Kategória P5 – Liana Belániková, Alexandra Štrbániková, Patrik Gaňa, Marek Veselovský
Kategória P6 – Laura Lacková, Lea Štrbániková, Dana Rybáriková
Kategória P8 – Romana Korčeková

Všetkým účastníkom úprimne ďakujeme za odvahu a skvelú prácu.

Mikuláš

Mikuláš na deti nezabudol ani v čase Covidu. Musel síce na seba prevziať popri vítaní detí a rozdávaní sladkostí aj funkciu merača teploty, ale priviedol si na pomoc 3 anjelov, ktorí mu s láskou pomáhali, dezinfikovali deťom ruky a ponúkali ich malou lízankou. A keďže máme za sebou náročný rok, plný zmätku z prechodov z prezenčného na dištančné vyučovanie a zase naopak, sme vďační za to, že sme mohli mikulášsky deň prežiť s kamošmi v škole, užiť si spoločenstvo rovesníkov a zabaviť sa pri malom kvíze na tému zo života svätého Mikuláša.

Mikulášska Zábavná školička

Deti z 1. A triedy oslávili sviatok sv. Mikuláša tvorivo. Darčekové krabičky sa im naozaj vydarili…

Knihárska dielňa

Dievčatká z 1. A triedy vytvorili v rámci krúžku Zábavná školička krásne leporelá. Škriatok Hups, prvé písmená a pekné obrázky, určite potešia mladších súrodencov a kamarátov.

Fotografie detí z 1. oddelenia ŠKD

Prierez činností od septembra, ktoré boli zachytené fotoaparátom … námetové, konštruktívne, spoločenské hry, rôzne výtvarné činnosti a práce, dramatizácia divadielka o sv. Martinovi, fotky z pobytu vonku, športové súťaže v telocvični a vzdelávacia výstavka zameraná na lesné dreviny a plody jesene, ktorú pripravili žiaci V.A a VI.A triedy pod vedením p uč. PaedDr. Romanky Trháčovej.

Olympiáda v anglickom jazyku

V zložitých podmienkach chorôb a karantén sme nakoniec prezenčne aj online zorganizovali pre záujemcov školské kolo olympiády v anglickom jazyku. Pre decká to vôbec neboli prirodzené podmienky na súťaženie, ale zvládli to. Za kategóriu 1A postupuje do okresného kola Sofia Mikolášová zo 7.A a za kategóriu 1B postupuje Nikola Holejšovská z 9.A.

Všetkým účastníkom olympiády ďakujeme za skvelú prácu a postupujúcim držíme palce vo vyššom kole, ktoré bude 13.01.2022 online formou.

Jeseň v 2. oddelení ŠKD

Jeseň nám poskytuje prírodný materiál vo všetkých farbách a my, 2. oddelenie ŠKD, sme ho využili pri svojom radostnom tvorení. Kreslili sme, maľovali, lepili, odtláčali a páčilo sa nám to. Naše predstavy a šikovnosť sme preniesli do výtvorov, ktoré nám na jeseň zdobili steny tried a chodby školy.

Geografická olympiáda

Školské kolo geografickej olympiády sa uskutočnilo dňa 24.11.2021 online formou prostredníctvom platformy EduPage. Do súťaže sa prihlásilo 10 žiakov 2. stupňa.

OK=Okresné kolo bude 17.2.2022.

Všetkým súťažiacim blahoželáme!

Ktg.UmiestnenieMeno a priezviskoTriedaBody /100/Úspešný riešiteľPostup do OK